MTB
střední
79km
1949m
Začátek výletu: Trutnov
Cíl výletu: Dobrošov
Průjezdní místa: Adršpach, Hvězda, Machov, Hronov, Náchod
Broumovská vrchovina
Dřívější název Broumovska Sudetské mezihoří dobře vystihuje jeho polohu vklíněnou mezi Krkonoše a Orlické hory. Broumovská vrchovina sousedí i s dalšími pohořími, na severovýchodě jsou to polské Soví hory (Góry Sowie) a na jihu polské Stolové hory (Góry Stołowe). Je to kraj pískovcových skalních měst, stolových hor a barokních památek. Najdete tu největší a nejčlenitější skalní město střední Evropy, Adršpašsko-teplické skály, ale také spoustu dalších, mnohem méně známých skalních měst – například stolovou horu Ostaš, Kočičí skály, Jiráskovy skály nebo Broumovské stěny.
Velkou část Broumovské vrchoviny pokrývá chráněná krajinná oblast Broumovsko, která byla vyhlášena roku 1991. Kromě pískovcových skalních měst jsou předmětem ochrany bohaté zásoby podzemní vody v Polické křídové pánvi, lidová architektura nebo četné barokní a církevní památky. Nejvyšší horou Broumovské vrchoviny je Královecký Špičák, ležící ve Vraních horách.
Turistika
Jakousi cestu do minulosti představují pískovcem dlážděné stezky budované broumovskými benediktiny již od 18. století jako lesní přístupové komunikace. Poslední fragmenty těchto unikátních staveb se zachovaly v Broumovských stěnách v nejstrmějších úsecích lesních cest. Najdete je například mezi kaplí na Hvězdě a vrcholem Hejšovina, kudy od konce 19. století vede nejstarší značená turistická stezka Broumovska.
Rovněž sousedící polský národní park Stolové hory patří turisticky atraktivním oblastem. Zatímco pro Poláky jde o velmi oblíbenou oblast, pro našince zatím tento kraj pískovcových hor, labyrintů a skalních měst čeká na své „objevení“. Nejvyšším vrcholem Stolových hor je 919 metrů vysoká Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki), která drží primát nejvyššího pískovcového vrcholu střední Evropy.
Cyklistická trasa
Krajina Broumovské vrchoviny nabízí pro cyklisty spoustu možností, je však třeba mít na paměti, že stezky ve skalních městech a jejich blízkosti jsou často pro kola nesjízdné, příliš strmé, nebo dokonce pro cyklisty uzavřené. Je tedy lepší kolo odložit u vstupu do skal a skalní oblast si projít pěšky. Cyklistická varianta Severní stezky z důvodu horší přístupnosti vynechává vrch Bor s přilehlými Bludnými skalami a objíždí rovněž Kočičí skály a horu Ostaš. Cyklotrasa vede podél celého hřebene Broumovských stěn, ovšem mimo jejich hřebenovou část, nejblíže skalním městům se zde dostanete v oblasti Slavného a Božanovského Špičáku. Cyklisté mohou eventuálně využít kratší trasu po hřebeni Jestřebích hor mezi Jestřebí boudou a Hronovem. Cyklistická trasa měří 79 kilometrů a dá se zvládnout za jeden až dva dny.
Více informací:
Kniha a průvodce: Severní stezka - Českem od západu k východu
Klikněte na obrázek pro zobrazení v plné velikosti.
Cykloatlas on-line
| Výlety
| Aktuality
| Kalendář
| Knihovna
| Bazar
| Zájezdy
| Spolupráce
| Reklama
| Kontaktujte nás
| RSS kanál
| Mapa serveru
Copyright 2007 - 2025 Cykloserver.cz
|